Aktualności

FC United of Manchester

 środa, 11 listopada 2015 r., autor: Eleven Sports Network

Ta historia nigdy by się nie wydarzyła, gdyby nie pasja, upór i miłość do klubu tysięcy kibiców Manchesteru United. W 2005 roku w obliczu zawirowań w strukturze właścicielskiej, fani „Czerwonych Diabłów” robili niemal wszystko co w ich mocy, aby nie doszło do przejęcia drużyny przez miliardera Malcolma Glazera. Nie zgadzali się z jego planami uczynienia z United globalnej marki i „maszynki” do zarabiania pieniędzy.

Protesty i bojkoty nie przyniosły efektów. Kibice musieli pogodzić się z przejęciem ich ukochanej drużyny. Wierząc, że United traci „duszę” i wartości, które dla nich były najważniejsze, postanowili… założyć swój własny klub.

Zorganizowali się, zebrali pieniądze, wybrali w głosowaniu nazwę FC United of Manchester, zrobili casting na piłkarzy i zgłosili się do gry na najniższym, 10. poziomie angielskiej ligi. Szybko zaczęli odnosić pierwsze sukcesy. Budżet klubu zasiliły składki kibiców oraz dochody z biletów. Warto dodać, że na mecze FC United of Manchester stawiało się zawsze co najmniej kilka tysięcy fanów. Początkowo „rebelianci”, jak określa się drużynę FCUM, wygrywali amatorskie i półamatorskie ligi bez większych problemów. Dopiero na 7. poziomie rozgrywek „utknęli” na kilka lat.

Mimo to, starczyło im pasji i uporu, aby przedsięwzięcie, które początkowo wyglądało na happening, zaczęło przybierać formę coraz bardziej profesjonalnego klubu. Stworzono drużynę rezerw, zawiązała się akademia dla młodzieży, a w maju tego roku oddano do użytkowania nowy stadion Broadhurst Park. Otwarcie obiektu dla 4 400 kibiców uświetniło spotkanie towarzyskie z nie byle kim, bo z samą Benfiką Lizbona. Co najważniejsze, w minionym sezonie FC United of Manchester awansowali ligę wyżej i obecnie grają w Conference North.

O kolejny awans będzie niezmiernie trudno, bo od 7 ligowych spotkań „Rebelianci” nie zdobyli ani jednego punktu. Mimo to nowy stadion na każdym meczu wypełniony jest do ostatniego miejsca.

Copyright © 2011 - SOWASPORT.COM.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: 4S NOWE MEDIA.
Nazwy i herby klubów zostały użyte w celach informacyjnych.
4S NOWE MEDIA