Aktualności

Zmiany w rodzimym futbolu?

 czwartek, 08 lutego 2018 r., dodano przez matredakcja

fot. Bron / 12zawodnik.pl / Lechia Gdańsk - Górnik Łęczna
fot. Bron / 12zawodnik.pl / Lechia Gdańsk - Górnik Łęczna

Rewolucja w polskiej piłce? Zmiany w Ekstraklasie i Pucharze Polski.

Czwartkowy "Przegląd Sportowy" zapowiada  zmiany w rozgrywkach Ekstraklasy i Pucharu Polski. Według publikacji, przyszły tydzień może okazać się kluczowy jeśli chodzi o kształt rozgrywek.

W dniach 15-16 lutego w Jachrance dojdzie do spotkania władz i klubów  Ekstraklasy z PZPN. Zebrani będą dyskutować nad zmianami, które mają wejść w życie od sezonu 2019/2020.

Liczba drużyn w Ekstraklasie zostałaby zwiększona do 18 bez podziału na grupy. Zwolennikiem takiego rozwiązania jest Zbigniew Boniek, ale prezes PZPN-u nie planuje szczególnie wywierać presji na włodarzach klubów i zamierza pozwolić im zdecydować o formacie rozgrywek.

Potencjalne zmiany mają być wprowadzane stopniowo, a przyszły sezon ma być przejściowy. Z grą w Ekstraklasie pożegnałaby się ostatnia drużyna w tabeli, awans z I Ligi zaliczyłyby trzy zespoły, a czwarty walczyłby w barażach z przedostatnią ekipą z najwyższej ligi. Od sezonu 2019/2020, kiedy w życie wejdzie nowa umowa praw telewizyjnych, rozgrywki uległyby kolejnym zmianom.

System prawdopodobnie zakładałby spadek trzech drużyn z Ekstraklasy. W ich miejsce bezpośrednio awansowałyby dwie ekipy. Zespoły z miejsc 3-6 w I Lidze walczyłyby w barażach w systemie trzeci z szóstym i czwarty z piątym. Gospodarzem półfinału byłby klub, który zajął wyższą pozycję w tabeli, podobnie w przypadku finału.

Od 2020 roku miałoby obowiązywać również zaostrzone prawo licencyjne. Miałoby to uchronić ligę przed stratami wizerunkowymi, tak jak ma to miejsce w przypadku Sandecji Nowy Sącz. Klub ten nie ma stadionu spełniającego wytyczne Ekstraklasy i rozgrywa swoje mecze w Niecieczy. Nowe przepisy mają postawić sprawę jasno - jeśli ktoś chce grać w Ekstraklasie, musi spełniać odpowiednie warunki licencyjne.

PZPN chce także zaproponować zmiany w formacie Pucharu Polski. Te rozgrywki mają nabrać dynamiki poprzez likwidację dwumeczów w ćwierćfinale i półfinale.

Planowane jest również zaostrzenie kar związancyh z zachowaniem kibiców. Według wstępnych założeń 2-3 krotne przerwanie spotkania skutkowałoby nawet zamknięciem danego sektora na kilka a nawet kilkanaście spotkań.

Więcej o planowanej reformie możecie przeczytać na łamach Przeglądu Sportowego.

Copyright © 2011 - SOWASPORT.COM.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: 4S NOWE MEDIA.
Nazwy i herby klubów zostały użyte w celach informacyjnych.
4S NOWE MEDIA