Aktualności

Uzasadnienia decyzji Komisji Ligi.

 niedziela, 11 marca 2018 r., dodano przez matredakcja

fot. Jerzman | 12zawodnik.pl
fot. Jerzman | 12zawodnik.pl

Uzasadnienia decyzji Komisji Ligi.

Piast Gliwice i Górnik Zabrze otrzymały w czwartek wieczorem uzasadnienie decyzji Komisji Ligi, która nałożyła na oba kluby kary w związku ze zdarzeniami, jakie miały miejsce na meczu podczas 26. kolejki Ekstraklasy.

Na tej podstawie kluby mogą w ciągu 7 dni złożyć odwołania do Najwyższej Komisji Odwoławczej PZPN.

Prezes Ekstraklasy: Chcemy szybkich rozstrzygnięć

- Uzasadnienie decyzji Komisji Ligi zostało przesłane do Piasta Gliwice i Górnika Zabrze w czwartek wieczorem, a kolejne działania zależą teraz od decyzji samych klubów. Spodziewamy się, że kluby zechcą się odwołać od decyzji Komisji Ligi i mają do tego pełne prawo. Chcę podkreślić, że Ekstraklasa SA jako organizator rozgrywek nie jest recenzentem podjętych decyzji. Komisja Ligi jest organem niezależnym, złożonym z siedmiu praktykujących prawników, którzy w obecnym składzie pracują ze sobą od 2016 roku. Z naszej strony zadbaliśmy, by wszelkie procedury zostały przeprowadzone sprawnie, bez niepotrzebnego przedłużania formalności. Liczymy, że finalne rozstrzygnięcia zapadną szybko - mówi Marcin Animucki, prezes Ekstraklasa SA.

Uzasadnienia kar nałożonych przez Komisję Ligi

Mając na uwadze skomplikowany charakter sprawy i emocje związane z nałożonymi na kluby karami, Ekstraklasa zdecydowała się opublikować pełne wersje uzasadnień decyzji Komisji Ligi.

- Zdajemy sobie sprawę, że kary nałożone przez Komisję Ligi, a w szczególności decyzja o walkowerze na niekorzyść Piasta i jednoczesne odjęcie Górnikowi trzech punktów w ramach kary dodatkowej, budzą wiele emocji. I słusznie, bo najlepiej, jeśli wynik sportowy jest ustalany na boisku. Niestety z powodu sytuacji, jaka zaistniała w Gliwicach, na podstawie przepisów PZPN dogranie meczu nie było możliwe – wyjaśnia Marcin Animucki.

Na podstawie par. 6 ust. 6 Uchwały Zarządu PZPN w sprawie organizacji rozgrywek w piłkę nożną Komisja Ligi nie miała innego wyjścia, jak orzeczenie walkowera na niekorzyść Piasta. Jednocześnie, Komisja Ligi postanowiła nałożyć karę pozbawienia klubu Górnik Zabrze trzech punktów w rozgrywkach o mistrzostwo Lotto Ekstraklasy na podstawie art. 5 § 5 i art. 14 § 2 Regulaminu. Jak podała w uzasadnieniu, o dodatkowej karze dla Górnika zdecydowały powtarzające się prowokacje kibiców Górnika wobec Piasta i nieskuteczność dotychczas stosowanych sankcji. Komisja nie chciała też promować sytuacji, gdy na skutek niezgodnych z prawem zachowań kibiców klub odnosiłby korzyść w postaci 3 punktów.

Komisja Ligi podkreśliła też w uzasadnieniu, że wydając decyzję nie brała pod uwagę wyniku meczu w momencie jego przerwania: „Doskonale wiadomo, że w ciągu 10 minut, jakie pozostały do końca regulaminowego czasu gry, w piłce nożnej wydarzyć się może wszystko. […] Dlatego Komisja Ligi bierze jedynie pod uwagę to, że jest rzeczą niesportową i nie do zaakceptowania, żeby Klub uzyskał korzyść z tego powodu, że jego kibice naruszyli przepisy bezpieczeństwa, czym bezpośrednio przyczynili się do tego, iż kibice drużyny przeciwnej przerwali Mecz. Taka swoista "premia" dla Klubu, wynikająca w dużej mierze z nagannego zachowanie swoich kibiców, byłaby groźnym precedensem i mogłaby w przyszłości doprowadzić do celowego naruszania przepisów bezpieczeństwa w nadziei na to, że przeciwnik zareaguje jeszcze ostrzej i przerwie Mecz. Dopisywanie w takiej sytuacji 3 punktów Klubowi jest rzeczą wypaczającą wynik sportowy uzyskiwany na boisku w przekroju całego sezonu.”

Pełne uzasadnienia (.pdf)

źródło: Ekstraklasa SA

Copyright © 2011 - SOWASPORT.COM.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: 4S NOWE MEDIA.
Nazwy i herby klubów zostały użyte w celach informacyjnych.
4S NOWE MEDIA