Aktualności

Przegląd prasy: spór o kalendarze fanów ŁKSu.

 czwartek, 05 stycznia 2017 r., dodano przez matredakcja

Krzyż celtycki i sformułowanie "White Pride" nie trafi na listę symboli zakazanych?

Na początku czerwca fanatycy Łódzkiego Klubu Sportowego rozdali w jednej z łódzkich podstawówek klubowe kalendarze. Grafika rozdanych gadżetów oparta była o fotografię, na której widniał krzyż celtycki i napis "White Pride".

To właśnie na podstawie tego elementu łódzka prokuratura po doniesieniu Ośrodka Monitorowania Zachowań Ksenofobicznych i Rasistowskich wszczęła śledztwo z art. 256 kodeksu karnego (propagowanie totalitaryzmu i nawoływanie do nienawiści).

Śledczy końcem października umorzyli dochodzenie. Według prokuratury, nadrzędnym celem fanów łódzkiego klubu było propagowanie sportu, a wspomniana symbolika na kalendarzach znalazła się "jakby przypadkowo", stąd ciężko zakwalifikować zachowanie kibiców jako propagowanie faszystowskiego systemu totalitarnego.

Poseł z Gdańska, p. Agnieszka Pomaska złożyła jeszcze w tamtym roku interpelację w sprawie podjętej decyzji wraz z pytaniem, czy sformułowanie "White Pride" oraz krzyż celtycki zostanie wpisany na listę symboli zakazanych. Jak możemy przeczytać w opublikowanym dzisiaj tekście Gazety Wyborczej, nie wygląda na to by ta miałaby być w niedalekiej poszerzona.

"Wymienione symbole nie mogą podlegać arbitralnym zakazom jedynie z tego powodu, że niektóre grupy osób interpretują je w jeden kategoryczny sposób. Przeciwna konstatacja mogłaby bowiem doprowadzić do nieuzasadnionego ograniczenia wolności słowa i wyrażania przekonań" - pisze w imieniu ministerstwa Łukasz Piebiak, podsekretarz stanu.

Zdaniem resortu wspomniana symbolika ma także odniesienie do religii oraz ruchu społecznego sprzeciwiającego się biologicznemu mieszaniu ras ludzkich. Ministerstwo za słuszną uważa decyzję łódzkiej prokuratury o umorzeniu postępowania, gdyż rozdawanie kalendarzy w podstawówce wiązało się z promocją sportu a nie z propagowaniem systemu totalitarnego i nienawiści.

Jak wynika z dzisiejszej publikacji, wszczęte zostało jednak osobne śledztwo dotyczące produkcji tych kalendarzy.

Więcej na łamach łódzkiego wydania Gazety Wyborczej.

Copyright © 2011 - SOWASPORT.COM.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: 4S NOWE MEDIA.
Nazwy i herby klubów zostały użyte w celach informacyjnych.
4S NOWE MEDIA