Aktualności

List otwarty łódzkiego Widzewa.

 czwartek, 05 lipca 2018 r., dodano przez matredakcja

fot. Bron / 12zawodnik.pl / Jagiellonia Białystok - Ruch Chorzów vol.2
fot. Bron / 12zawodnik.pl / Jagiellonia Białystok - Ruch Chorzów vol.2

Widzewiacy piszą do Hanny Zdanowskiej.

Wczoraj podczas sesji Rady Miejskiej zapadła decyzja o przekazaniu 95 mln złotych na rozbudowę Stadionu Miejskiego przy al. Unii Lubelskiej 2. Dzisiaj do publicznej informacji trafił list otwarty widzewskiej społeczności reprezentowanej przez Widzew Łódź SA, Stowarzyszenie Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kibiców „Tylko Widzew” oraz  Stowarzyszenie „Fanatycy Widzewa”, która apeluje o sprawiedliwy podział środków budżetowych pomiędzy oba łódzkie kluby.

Odnosząc się z zadowoleniem do ogłoszonych w środę 4 lipca 2018 r. zamiarów dalszego inwestowania w rozwój infrastruktury piłkarskiej w naszym mieście oraz działając w imieniu tysięcy kibiców i sympatyków łódzkiego sportu, wnosimy o włączenie do tych planów również potrzeb Widzewa Łódź.

Nasz Klub w minionym sezonie piłkarskim sprzedał ponad 16 tysięcy karnetów (kolejny z rzędu rekord w Polsce szeroko relacjonowany nie tylko w kraju, ale i w wielu zagranicznych mediach), co stanowi maksymalną liczbę dostępnych tego typu wejściówek na przygotowany dla nas obiekt, a jednocześnie jest ewenementem na skalę europejską. Osiągniecie ww. maksymalnego pułapu sprzedaży już na IV poziomie rozgrywek piłkarskich w Polsce pozbawia nasz Klub praktycznej możliwości dalszego rozwoju, zarówno sportowego czy organizacyjnego, jak i społecznego.

Mając powyższe na uwadze, wnosimy o alokację w aktualnych planach budżetowych Łodzi środków na rozbudowę stadionu i infrastruktury treningowej Widzewa identycznych jak te planowane i przyjmowane na rzecz naszego lokalnego rywala jakim jest ŁKS. Równe traktowanie obu łódzkich klubów powinno być pryncypialną zasadą w decyzjach podejmowanych w Urzędzie Miasta Łodzi.

Swoje oczekiwanie popieramy listą kilku faktów ujętych poniżej:

– budowa stadionu Widzewa kosztowała nieco ponad 120 milionów złotych (z przebudową dróg ok. 153 miliony złotych). Budowa boiska ŁKS z jedną trybuną na 5,7 tysiąca miejsc kosztowała 94,4 mln zł. Po uwzględnieniu kosztów dodatkowych, jak choćby tzw. przebudowy sieci kV czy wcześniejszych wydatków poniesionych w latach 2011-2013 kwota ta wynosi ponad 120 mln zł (informacja na bazie artykułów prasowych po obradach Komisji Sportu UMŁ z listopada 2014). W wypadku alokowania dodatkowych 95 milionów na stadion ŁKS domagamy się przeznaczenia identycznych środków na rozbudowę infrastruktury Widzewa, która do tej pory nie koresponduje z realnym zapotrzebowaniem, jak i opracowanym dlań programem funkcjonalno-użytkowym (PFU);

– stadion ŁKS według podanych informacji ma mieć ponad 9 tysięcy metrów powierzchni komercyjnej przy niecałych 2 tysiącach stadionu Widzewa. Rodzi się więc pytanie: czy miasto inwestuje w infrastrukturę sportową czy komercyjną oraz jak kto będzie beneficjentem potencjalnych korzyści z tego tytułu?

– ŁKS otrzymał nowoczesny i nieporównywalnie droższy pod względem kosztów budowy obiekt treningowy przy ul. Minerskiej, składający się z pięciu boisk treningowych oraz płytę hybrydową zlokalizowaną przy Al. Unii, podczas gdy stan zaplecza Widzewa w ośrodku treningowy przy ul. Małachowskiego (trzy boiska treningowe współdzielone z drużynami Budowlanych Łódź oraz Łodzianki) jest skandalicznie zły, a wymagane naprawy i dalsze inwestycje sprawiają, że od długiego czasu nawet w najmniejszym stopniu nie odpowiada on potrzebom treningowym klubu;

– wydane zostały ostatnio ponad 3 miliony złotych na modernizację i wyposażenie lóż na stadionie przy Al. Unii;

– nasz Klub ma olbrzymie problemy z wyegzekwowaniem od zarządcy zajmowanego obiektu zmian i poprawek dotyczących sektora gości stadionu przy al. Piłsudskiego 138, który nie spełnia obecnie wszystkich wymogów licencyjnych na grę w II lidze i jest źródłem uwag ze strony służb mundurowych i medycznych w kwestiach bezpieczeństwa imprez masowych.

Celem naszego wystąpienia nie jest kwestionowanie planów rozbudowy infrastruktury konkurenta (pokonanie lokalnego rywala zawsze dostarcza większej satysfakcji), ale trudno zrozumieć nam – zwolennikom uczciwej zgodnej z duchem sportu rywalizacji, jak to możliwe, że klub po zachodniej stronie miasta jest wspierany z wykorzystaniem środków publicznych z dwukrotnie większą intensywnością niż ten po wschodniej jego części, któremu to wybudowano jeden z najtańszych obiektów w kraju, pozbawiając go jednocześnie bazy szkoleniowej? Takie pytanie zadaje sobie wielu łodzian, nie tylko kibiców Widzewa. Zastanawia przy tym, czy tak jaskrawa dysproporcja służy Miastu Łodzi, a jeśli tak, to jaki jest jej cel?

Widzew jest w trakcie prac nad długoletnią strategią rozwoju Klubu oraz przeprowadzania analiz możliwości rozbudowy stadionu. Oba punkty zostaną zamknięte najpóźniej do września bieżącego roku. Po ich zakończeniu przedstawimy szczegółowe oczekiwania w zakresie wykorzystania stosownych środków finansowych. Już nie tylko wcześniej opracowany PFU, ale również dostępne na ten moment szacunki i wnioski pokazują jednak niezbicie, że stadion przy Al. Piłsudskiego nie jest dostosowany do rosnącego zainteresowania klubem, drużyną i sportem w Łodzi.

Tak jak piłkarze Widzewa walczą na boisku, tak i my wspólnie z rzeszą kibiców, łodzian, wszystkich tych, dla których właściwy rozwój i promocja naszego miasta, mają znaczenie, będziemy walczyć o równe traktowanie naszego Klubu. Tym samym liczymy na Pani wsparcie w naszym działaniu.

W imieniu widzewskiej społeczności

Widzew Łódź SA

Stowarzyszenie Reaktywacja Tradycji Sportowych Widzew

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kibiców „Tylko Widzew”

Stowarzyszenie „Fanatycy Widzewa"

Copyright © 2011 - SOWASPORT.COM.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: 4S NOWE MEDIA.
Nazwy i herby klubów zostały użyte w celach informacyjnych.
4S NOWE MEDIA