Aktualności

Echa derbowego spotkania w Gliwicach.

 poniedziałek, 05 marca 2018 r., dodano przez matredakcja

fot. Jerzman | 12zawodnik.pl
fot. Jerzman | 12zawodnik.pl

Nie milkną echa po sobotnim meczu Piasta Gliwice z Górnikiem Zabrze.

Sobotnie spotkanie Ekstraklasy pomiędzy Piastem Gliwice i Górnikiem Zabrze nie zostało dokończone z powodu ekscesów na trybunach w końcówce meczu. Oświadczenie w tej sprawie wydał prezydent Gliwic, który oczekuje wyjaśnień od klubu i podjęcia odpowiednich kroków prawnych.

Zygmunt Frankiewicz wydał oświadczenie, w którym przedstawia mocny sprzeciw wobec sobotnich wydarzeń na stadionie. "(...) nie ma i nie będzie mojej zgody na zachowania zagrażające życiu i zdrowiu piłkarzy i prawdziwych kibiców oraz na niszczenie mienia, za które zapłacił gliwicki podatnik" – czytamy na jego Facebooku

Sytuacja, która miała miejsce 3 marca na Stadionie Miejskim w Gliwicach w końcówce meczu derbowego pomiędzy Piastem Gliwice a Górnikiem Zabrze była skandaliczna i niedopuszczalna. Jako prezydent Gliwic, miasta, które jest większościowym udziałowcem klubu GKS Piast S.A., właścicielem stadionu oraz głównym sponsorem drużyny, oświadczam, że oczekuję od władz klubu następujących działań:

- szczegółowych pisemnych wyjaśnień okoliczności zaistniałych wydarzeń, w tym również informacji o zabezpieczeniu sektora gości, które pozwoliło na wniesienie na stadion w Gliwicach skradzionych flag oraz materiałów pirotechnicznych do sektorów S, R, P i O,

- wydania dożywotnich zakazów wstępu na Stadion Miejski w Gliwicach wszystkim zidentyfikowanym sprawcom,

- podjęcia kroków prawnych na drodze cywilnej przeciwko sprawcom zniszczeń oraz ewentualnych kar finansowych, jakie poniesie klub, niezależnych od postępowań karnych, które zostaną wszczęte przez odpowiednie służby; wyegzekwowania pełnej kwoty poniesionych strat od ich sprawców,

-zawieszenia wszelkich kontaktów, współpracy i wsparcia dla stowarzyszenia kibiców Piasta; ponowne ich nawiązanie uzależniam od pomocy stowarzyszenia w identyfikacji sprawców zajść oraz od publicznego potępienia karygodnych zachowań na Stadionie Miejskim 3 marca br.

Miasto Gliwice od lat wspiera organizacyjnie i finansowo Piasta Gliwice. Gdyby nie pomoc miasta drużyna nie miałaby gdzie odbywać swoich spotkań i nie miałaby środków na działalność. Dzięki temu wsparciu Gliwice mają ekstraklasowy klub piłkarski, który dostarcza rozrywki tysiącom mieszkańców naszego miasta, inspiruje młodzież do zainteresowania sportem i promuje miasto. Wszystkie te korzyści za sprawą kilkuset bandytów stanęły pod znakiem zapytania 10 minut przed końcem meczu.

Oświadczam, że nie ma i nie będzie mojej zgody na zachowania zagrażające życiu i zdrowiu piłkarzy i prawdziwych kibiców oraz na niszczenie mienia, za które zapłacił gliwicki podatnik. Oczekuję szybkiego wyjaśnienia sprawy i surowego ukarania winnych. O szczegółowe informacje na temat przebiegu wydarzeń, podjętych działań oraz okoliczności, które do nich doprowadziły zwrócę się również do zwierzchników oddziałów Policji zabezpieczających mecz.

Piast Gliwice, klub ważny dla dziesiątek tysięcy gliwiczan, nie będzie terroryzowany przez grupkę przestępców. Dla wszelkich osób, które przyczyniły się do wczorajszych niechlubnych wydarzeń nie będzie już nigdy miejsca przy Okrzei 20. Jednocześnie chciałbym podziękować wszystkim pozostałym kibicom za zachowanie spokoju w trakcie meczu oraz za wyrazy szczerego potępienia, dla tych którzy postanowili zniszczyć sportowe widowisko.

fot. Jerzman | 12zawodnik.pl
fot. Jerzman | 12zawodnik.pl

Sobotknie spotkanie najprawdopodobniej zakończy się walkowerem na korzyść Górnika. Piast jednak zwrócił się z apelem do lokalnego rywala o dokończenie meczu.

"Piast Gliwice zwrócił się do Górnika Zabrze z apelem o zajęcie zdecydowanego stanowiska co do rozstrzygnięcia zawodów sportowych na boisku.

Piast Gliwice wierzy, że jedynie rozstrzygnięcie pojedynku derbowego w rywalizacji sportowej będzie zgodne z duchem FAIR PLAY. Klub apeluje, aby sportowa rywalizacja nie cierpiała na skandalicznym zachowaniu marginalnych grup pseudokibiców drużyn, które toczyły uczciwą rywalizację.

Brak reakcji ze strony naszych klubów w tej sprawie może doprowadzić do niebezpiecznego rozstrzygania wyników sportowych przez pseudokibiców.

Piast Gliwice zobowiązał się do pokrycia wszystkich kosztów dokończenia meczu i zagwarantował zwrot wydatków poniesionych przez Górnika Zabrze." - czytamy na oficjalnej stronie klubowej niebiesko-czerwonych.

fot. Jerzman | 12zawodnik.pl
fot. Jerzman | 12zawodnik.pl

Nie czekając na rozstrzygnięcie Komisji Ligi, która dzisiaj w wyjątkowym trybie podejmie decyzje o sankcjach za zachowanie kibiców podczas sobotniego meczu, Piast zadecydował już m.in. o zamknięciu sektorów i ukaraniu sprawców sobotnich wydarzeń.

- Decyzją Klubu, do końca obecnego sezonu zamknięte dla widowni zostaną sektory O, P, R, S (za bramką). Ponadto, wszystkie osoby, które podczas sobotniego meczu zajmowały miejsca w sektorach P i R (z wyjątkiem posiadaczy karnetów, których tego dnia nie było na imprezie masowej), nie będą mogły zakupić biletu i wejść na Stadion Miejski w Gliwicach do końca sezonu zasadniczego. Z kolei wobec klubu z Zabrza zastosowany będzie zakaz przyjazdu zorganizowanej grupy przez trzy kolejne spotkania ligowe - czytamy w komunikacie Piasta.

fot. Jerzman | 12zawodnik.pl
fot. Jerzman | 12zawodnik.pl

W niedzielę ustalono personalia prawie 70 kibiców, którzy złamali przepisy Ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Ponieważ w trakcie zajść zniszczone zostało wyposażenie stadionu, klub złożył w tej sprawie zawiadomienie o przestępstwie, ścigane na wniosek pokrzywdzonego. Jak możemy przeczytać w dalszej części komunikatu, 28 osób zostało ukaranych klubowym zakazem stadionowym o maksymalnej długości, wynikającej z ustawy.

Copyright © 2011 - SOWASPORT.COM.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: 4S NOWE MEDIA.
Nazwy i herby klubów zostały użyte w celach informacyjnych.
4S NOWE MEDIA